Obsah:

Pedro Acosta, najmladší španielsky šampión v histórii motocyklov a tretí neplnoletý, ktorý vyhral majstrovstvá sveta

Pedro Acosta je už v legende španielskej motorky. Napriek kontroverznému manévru Darryna Bindera bol pretekár z Murcianu v Portimau so všetkou zásluhou vyhlásený za majstra sveta Moto3 a v pretekoch, ktoré viedol už pred nerozvážnym manévrom Juhoafričana.

Len 17 rokov a 166 dní, Pedro Acosta sa stal druhým najmladším jazdcom vyhrať majstrovstvá sveta v rýchlosti v celej histórii. Prekonal ho iba Loris Capirossi, ktorý získal titul v triede 125 ccm v roku 1990 vo veku 17 rokov a 165 dní… O deň menej! Drobnosť, ktorá nezahmlieva legendu, ktorou sa Acosta môže stať.

Acosta prekonáva mýty ako Marc Márquez či Valentino Rossi

Acosta Portimao Moto3 2021 2

Samozrejme, Acosta je najmladším španielskym motocyklovým jazdcom, ktorý vyhral majstrovstvá sveta v rýchlosti, prekonal hranicu, ktorú v roku 2010 stanovil Marc Márquez 17 rokov a 263 dní. A je tiež najmladším šampiónom v triede Moto3, ktorá bola vytvorená pred menej ako desiatimi rokmi ako dedič 125 ccm.

Hoci sa zdá, že byť šampiónom vo veku 16 alebo 17 rokov sa na motorkách zdá byť bežné, nič nemôže byť ďalej od pravdy. Acosta je len tretím maloletým, ktorý bol vyhlásený za šampióna sveta, po spomínaných prípadoch Capirossiho a Márqueza. A s novými nariadeniami sa zdá, že aj posledný.

Acosta Algarve Moto3 2021

Ďalším míľnikom, ktorý Acosta dosiahol a ktorý sa nepodarilo dosiahnuť od Capirossi v tej sezóne 1990, je byť majstrom sveta vo svojej prvej sezóne na svete. Pripomeňme si, že Márquez mal pred titulom dva predchádzajúce ročníky v 125 ccm a aj Valentino Rossi potreboval rok adaptácie.

Samozrejme, stojí za to niečo objasniť: najmladším majstrom sveta v histórii motocyklov je Španiel. je o Manu González, ktorý v roku 2019 vyhral kategóriu Supersport 300 so 17 rokmi a 56 dňami. Ak sa však budeme držať histórie svetového šampionátu v rýchlosti, rekordom je a bude Capirossi.

Acosta Algarve Moto3 2021 2

Každopádne, Acostov počin je jedinečný, aj keď mu došiel rekord a z porovnania mien je celkom jasné, že má pred sebou skvelú kariéru. Na začiatok už podpísal postup do Moto2 s Ajo Motorsport a rebrík, ktorý by ho v roku 2024 dostal do MotoGP.

Čo sa týka jazdného štýlu a rozmerov, charakteristiky Acosty sú oveľa viac zhodné s charakteristikami Moto2. V podstate od začiatku svojej kariéry trénuje s týmito typmi motocyklov. Podarí sa mu prekonať všetky rekordy aj v strednej kategórii? Ak Raúl Fernández nepovie inak, nikto to nevyhral prvýkrát ani s menej ako 19 rokmi.