Obsah:

Fabio Quartararo, vyvolený, ktorý ovládal silu, aby priniesol rovnováhu do chaosu Yamahy

Fabio Quartararo je vyvolený. Francúzsky jazdec bol v Misane vyhlásený za majstra sveta MotoGP a sezóna vyvrcholila prednými dverami, pričom všetky hlasovacie lístky mali skončiť na ošetrovni. Quartararo zvíťazil v chaose Yamahy, aby im vrátil titul o šesť rokov neskôr.

Quartararo je vo veku 22 rokov prvým Francúzom, ktorý bol vyhlásený za majstra sveta v prvej kategórii motocyklov. A urobil tak vo svojej prvej sezóne ako oficiálny jazdec Yamaha, čím dokázal, že má jednu z najvzácnejších vlastností pretekárskeho jazdca: pouč sa zo svojich chýb.

Quartararo premenil svoju slabinu z roku 2020 na svoju veľkú silu pre rok 2021

Quartararo Misano Motogp 2021

Aby sme pochopili, ako sa Fabio Quartararo zlepšil v priebehu jedného roka, musíme sa vrátiť k Veľkej cene Andalúzie v minulej sezóne v Jereze, kde francúzsky jazdec absolvoval úvodné double tejto netypickej sezóny 2020. V ten deň Quartararo opustil Jerez ako majster sveta MotoGP, ale trvalo to rok a tri mesiace.

Marc Márquez má vážne zranené rameno, Quartararov dvojník v horúcom lete v Jereze Vďaka tomu sa stal nevyhnutným majstrom sveta MotoGP v roku 2020. Tímy, amatérski novinári… všetci tomu verili, pravdepodobne aj on. A to bola jeho veta.

Quartararo Misano Motogp 2021 6

Nebola to bláznivá myšlienka. Quartararo už v roku 2019 ukázal, že je veľmi rýchly jazdec, schopný vyargumentovať aj nejaké víťazstvá s najlepším Márquezom vždy. Istá psychóza sa vytvorila s údajným strachom z víťazstva z 'El Diablo', ale jej dvojníčka v prvých dvoch rande ju odohnala. Bez Marqueza musel byť šampiónom on.

Ale nebolo. Objavila sa panika bojovať o titul, nezrovnalosti a nepochopiteľné chyby. V roku 2020 Fabio Quartararo vyhral tri preteky a v ďalších sa nedostal na stupne víťazov. Dvakrát spadol a v tretej jazde skončil bez bodov. Tri „nuly“v štrnástich majstrovstvách sveta Grand Prix. Tlak rozdrvil Quartararo.

Quartararo Misano Motogp 2021 2

napriek tomu Quartararo urobil zo svojej slabosti silu. Každý iný tínedžer, ktorý práve prehral Svetový pohár, svoj Svetový pohár, a aby toho nebolo málo, predtým žiadne nevyhral, by si obliekol brnenie alfa samca, nabil by farby proti motocyklu, tímu alebo proti dlažobné kocky a dostali by sa do začarovaného kruhu. Quartararo č.

Poznal to na verejnosti aj v súkromí, chodil k psychológovi, zimu si pripravoval na novú výzvu, teraz už ako oficiálny pilot, a tu sú výsledky: Quartararo nie je len majstrom sveta, ale taký aj bol. Zlepšil všetko, čo urobil zle, bez toho, aby stratil niečo, čo urobil dobre.

Quartararo Emilia Romagna Motogp 2021

Quartararo vyhral päť zo 16 pretekov, ktoré sme absolvovali v roku 2021 a v ďalších piatich sa umiestnil na pódiu. A k obom kontám by bolo potrebné pripočítať aj ten, ktorý vyhral v Jereze, kým ho nezradilo predlaktie. Quartararo potom musel podstúpiť operáciu. Len málo jazdcov vyhralo majstrovstvá sveta MotoGP prevádzkované uprostred sezóny.

Sú to však údaje, ktoré najlepšie odrážajú pokrok Quartararo je, že bodoval vo všetkých pretekoch je to zo sezóny. Jeho najhorším výsledkom je trináste miesto Jerezu a odhliadnuc od fyzických problémov, najhorší deň šampióna by bol v Aragone, kde skončil ôsmy. Quartararo sa rozdrvil.

Mir Quartararo Motogp 2021

The veľmi nízky priemerný počet bodov na preteky, s ktorými Joan Mir vyhral majstrovstvá sveta roku 2020. Bolo to 12, 2 body na podujatie, čo znamená, že jazdec mohol vyhrať majstrovstvá sveta MotoGP 2020, keď by skončil štvrtý vo všetkých pretekoch, bez toho, aby sa v žiadnych dostal na pódium. Nezrovnalosť je tu stále pre všetkých, okrem Quartararo.

Peccov priemer bodov v kariére Bagnaia, druhý klasifikovaný na majstrovstvách sveta 2021, je k dnešnému dňu 12., 6. Inými slovami, jazdec, ktorý by skončil štvrtý vo všetkých pretekoch, by skončil druhý. Iba Quartararo zvýšil tento priemer na 16,6 a dokázal uniknúť nepravidelnostiam, ktoré vládnu v MotoGP, odkedy Michelin vymenil pneumatiky a zranil sa Márquez.

Quartararo je siedmym šampiónom Yamahy a titul získava späť o šesť rokov neskôr

Quartararo Emilia Romagna Motogp 2021 2

Quartararo je vyvolený, ktorý zachránil Yamahu z hlbokej studne, do ktorej sa dostali v rokoch 2015 a 2016, keď prakticky nechali ujsť Jorgeho Lorenza, jazdca, ktorý bol v najlepších rokoch a narodil sa pre jazdu na tomto motocykli, výmenou za to, aby bol Valentino Rossi šťastný už pri jeho finále. etapa.

Yamaha odvtedy toto rozhodnutie ťahá nečinnosťou a posledné dve sezóny, v ktorých Quartararo bojovalo o titul, boli skvelé. Maverick Viñales sa ukázal ako blafák ktorého nepriateľské oddelenie od tímu v tejto sezóne explodovalo a postriekalo všetko naokolo okrem Quartarara.

Quartararo Zarco Misano Motogp 2021

Stačí to povedať medzi oficiálnym tímom Yamaha a Petronasom až osem jazdcov rôzni jazdili na bicykloch, niektorí skákali medzi oficiálnym tímom a satelitom. Rozvod s Viñalesom, vystrašený Petronas, triky s motormi, prípady COVID-19, trapasy s Lorenzom ako testerom… Posledné dva roky v Yamahe boli chaos.

Quartararo znovu získa rovnováhu tým, že sa stane Siedmy majster sveta Yamaha. Svoje meno spája, ani viac, ani menej ako mená Jorge Lorenza, Valentina Rossiho, Wayna Raineyho, Eddieho Lawsona, Kennyho Robertsa a Giacoma Agostiniho. Podľa veku a štýlu jazdy by ho nemali nechať ujsť, ale spôsoby Yamahy sú nevyspytateľné.

Bude môcť Quartararo súťažiť s Márquezom od roku 2022?

Marquez Quartararo Misano Motogp 2021

A teraz veľká otázka znie: bude môcť súťažiť s Marcom Márquezom čelí celej sezóne zotavil sa z ramena? Jazdec Hondy bude mať budúcu sezónu iba 29 rokov a už teraz ukazuje, že sa po zranení dobre zotavuje. Je nevyhnutné, aby bol v roku 2022 veľkým rivalom pre Quartararo.

Pravdepodobne najlepšia verzia Márqueza už prešla. Nie je to pohŕdanie, naopak, uvedomenie si, že vyrovnať sa tomu, čo dokázal v tej historickej sezóne 2019, poslednej pred zranením, je prakticky nedosiahnuteľné. V Jereze to už bolo bez toho pádu a po ňom a s pribúdajúcimi rokmi sa to zdá nemožné.

Quartararo Misano Motogp 2021 5

Pre Quartararo existujú dôvody na optimizmus. Prvým je, že aj v roku 2019, v ktorom bol Márquez kolosálny, s ním dokázal bojovať v niektorých pretekoch. Spochybňoval víťazstvo v Misanoch, Burirame, Motegi a Cheste, všetky v druhej polovici sezóny. A to bol len nováčik.

Hlavne existujú dva typy evolúcie pilota, keď už je majstrom sveta. Prvým je prispôsobiť sa stagnovať v statuse „majstra sveta“. to sa nikdy nestratí. Zvyčajne ide o evolúciu tých pilotov, ktorí vo svojich srdciach neočakávali, že raz budú šampiónmi.

Quartararo Misano Motogp 2021 4

Druhý, a ten, ktorý Quartararo pravdepodobne má, má byť oslobodeným pilotom. Uvoľnite všetok tlak, vedzte to základný a hlavný cieľ je už splnený a teraz si užite pilotovanie a konkurencia. Pre Márqueza bolo požehnaním, že Mir zostal na Majstrovstvách sveta 2020, no neprišlo včas, aby zabránil Quartararovi odstrániť komplexy v roku 2021.

Ak ste už ukázali, že ste dostatočne rýchli na to, aby ste vyhrali veľa pretekov za rok, a ak viete byť aj poctivo pravidelní, čo očakávať od Quartararo v roku 2022 je neospravedlniteľný vodič žiadny tlak. A s motorkou, ktorá sa ako uliata prispôsobí jeho štýlu, nebude pre Márqueza ľahké získať späť korunu. Quartararo ju bude brániť.