Casey Stoner, pódium a motorka

Casey Stoner včera zostúpil zo svojej Ducati s pódiom pod pažou, po sklamaných pretekoch o úradujúceho majstra sveta, ale n alebo vyšiel spokojný úplne. V skutočnosti bol dosť naštvaný, že sa nedokázal priblížiť vedúcemu duu. Minulý rok rozdával svojim súperom chladivé polievky a tento rok ledva dostal motorku do zákrut čínskeho okruhu. Jeho hnev nie je divu, motorka s najvyššou maximálnou rýchlosťou na štartovom rošte (spomeňte si na včerajších 343, 2 km/h…) mu „vôbec neslúžila“.

Človeče, tretie miesto je vždy dobré miesto, ale skutočný rozdiel takmer 16 sekúnd s Rossim na konci pretekov nemuselo to sadnúť Stonerovi. Je to trochu zaostalý príbeh minulého roka, keď Stoner dominoval v pretekoch proti Rossimu a Hopkinsovi, ktorí nemohli urobiť nič, čím by Austrálčana znepokojili (najmä Rossiho, ak si pamätáme jeho snahu v každom kole až po jeho chybu).

Ak sme minulý rok hovorili o ochabnutosti proti jeho súperom, tento rok hovoríme o agónii, aby sme videli, ako nemohol urobiť nič, aby zostal blízko pri oboch hlavách. Okrem pohľadu na počítadlo kôl (pozri odkazy na konci) majme na pamäti dve veci: minulý rok Casey Stoner vyhral preteky s rýchlosťou 44'12,891 s a priemerom 157,660 km/h, zatiaľ čo tento rok videl Valentino Rossi vlajka sa vztýčila o 44:08,061 s v priemere nad 157,947 km/h.

Druhá vec, ktorú treba poznamenať, je to minulý rok boli preteky vyhlásené za suché, zatiaľ čo tento rok to bolo za mokra. Atmosférické podmienky z hľadiska teploty a vlhkosti boli minulý rok 23º s 21% vlhkosťou vzduchu a 32º teplotou na trati. Naopak, tento rok sme mali 21º so 72% vlhkosťou a 21º na trati. Úplne iné podmienky, kľúčom k pretekom je nájdenie správnych pneumatík.

Cvičenie Caseyho Stonera na GP Číny 2008

Čo keby Stoner našiel ideálnu zmes? Myslím, že by to skončilo trochu bližšie k Rossimu a Pedrosovi, ale aj tak Myslím si, že som sa nemohol rozhodnúť pre víťazstvo, aspoň včera, ako aj ostatné dve. Ak vezmeme do úvahy to, čo bolo povedané v súvislosti s environmentálnymi údajmi a podmienkami na trati, na porazenie Pedrosy aj Rossiho by bolo treba viac ako len správne pneumatiky.

Bolo by potrebné vedieť dať bicykel bezpečne a efektívne do zákrut.

Je potrebné vziať do úvahy veľa faktorov, a ak by išlo len o pneumatiky, Nemyslím si, že Stoner bol s výsledkom taký nespokojnýVzhľadom na to, že tento rok nebolo možné skórovať 59 bodov, zatiaľ čo Rossi a Pedrosa o chlp menej dokázali jazdiť „pohodlne“v tých časoch po polovici pretekov.

Analyzovať treba viac, ako napríklad počet a poradie najrýchlejších kôl v pretekoch, čo bolo minulý rok iba päť znížení od najrýchlejšieho času medzi Rossim a Stonerom (najrýchlejšie kolo 1'59,857) a tento rok došlo až k 15 skráteniam času kým nedosiahne konečných 1'59,273 Valentina Rossiho, zníženie r traťový rekord v rukách Daniho Pedrosu od roku 2006.

Od Ducati (chystal som sa dať Apriliu, ospravedlňujem sa za mentálny výpadok, ktorý by som mal skrývať) boli optimistickí. Človeče, nie je to za málo, Marco Melandri získal za daných okolností veľmi zaslúžené piate miesto a Casey Stoner tretie miesto, ale tvár samotného šampióna a jeho vyjadrenia môžu naznačovať, že buď áno. v tomto konkrétnom prípade išlo o skutočnú poruchu nastavenia, inak Ducati chýba niečo, čo nikto nedokáže „opraviť“.

Jasné je, že s číslami to boli rýchle preteky, takmer také rýchle ako tie, ktoré vyhral Dani v roku 2006. A vy, čo ste včera videli?